Looking for Something?

Drogi wiodące do szczęścia według Bogdana Wojciszke

Author:
kobieta-zmienna-jest-ksiazka

Moim oczom i uszom coraz częściej ujawniają się narzekający, marudzący i zrzędzący ludzie, którzy wiecznym niezadowoleniem i pesymizmem wpływają korzystnie, jedynie na sprzedaż ziołowych środków uspokajających. Notoryczna zgorzkniałość bywa zaraźliwa, to epidemia która rozprzestrzenia się wśród  naszego społeczeństwa z prędkością światła. Czy łatwo jest być szczęśliwym?  Łatwo nie jest i nigdy nie było, ale spróbować nie zaszkodzi. Wiele zależy od Nas samych, dlatego  warto zadbać, by codzienność przynosiła nam zadowolenie i poczucie spełnienia.

Czytając książkę Bogdana Wojciszke „Kobieta zmienną jest” zastanawiałam się nad powodami, które sprawiają, że w moim życiu staram się być optymistką, kobietą z uśmiechem w oczach, odporną na ciągłe biadolenie społeczeństwa. Odnalazłam w tej książce własną interpretację zasad, które sprawiają, że mam siłę i ochotę by cieszyć się każdym dniem. Tak po swojemu.

Każdy nosi buty, ale nie każdy tego samego rozmiaru. Podobnie szczęście-każdy może je osiągnąć, ale na różne sposoby. B.Wojciszke

Obuwnicza metafora

Wojciech Cejrowski  w trakcie realizacji swoich programów prezentował z dumą bose stopy, które to wielokrotnie doświadczały darmowej wentylacji. Legendy głoszą, że szewc i Pan Cejrowski związani są miłością platoniczną, nie skonsumowaną.  Pan Wojciech nosząc się boso, prawdopodobnie chciał podkreślić przynależność do świata natury, sprawić, że stopy staną się twarde i wytrzymałe – przygotowane do męczących podróży. Przełamał pewien stereotyp, że człowiek i buty to dobrana para. Nie jest ważne jaki model obuwniczy wybierzesz, ważne jest jedno – nie da się być szczęśliwym „nosząc niewygodne buty”. By poznać komfort i wygodę własnego życia, trzeba się postarać, trzeba poszukać swojego modelu, i co najważniejsze należy o ten fason systematycznie dbać.

12 dróg prowadzących do szczęścia

Wyrażanie wdzięczności

Wdzięczność to uczucie będące informacją zwrotną na doświadczone dobro. Wyobraźmy sobie niecodzienną sytuację. Poranek. Twój królewicz szykuje Ci śniadanie, serwuje jajecznicę z jajek od kur szczęśliwych, podając ją na bambusowej tacy, pełnej płatków róż. Nie da się ukryć, w takich chwilach wyrażasz swoją wdzięczność. Jesteś mile zaskoczona i cieszysz się, jak Węgier po otrzymaniu dostawy mielonej papryki. To było takie cudowne! Jeśli owa sytuacja jest na Twoje szczęście codziennością, stałą rutyną, to Twoje podziękowanie, ograniczy się jedynie do braku focha i awantury. Wyrażaj wdzięczność zawsze, słowo „dziękuję” nie traci na wartości, nawet jeśli jest używane codziennie. Ten miły akcent pozwoli Ci docenić  znaczenie małych przyjemności i nauczy, że warto cieszyć się również z drobnych gestów.

Ćwiczenie optymizmu

Mądre ćwiczenie optymizmu. Jeśli jesteś puszystą Afroamerykanką, prawdopodobnie na niewiele zda się Twój optymizm w zakresie stania się czternastoletnią baletnicą. Jednak jeśli tylko będziesz chciała, możesz stać się zgrabną, seksowną tancerką w swoim wieku. Przy odrobinie wysiłku i środków finansowych nawet o 5, 10 lat młodszą.

Zwalczanie skłonności do zamartwiania się

A co by było, gdyby babcia miała wąsy? Byłaby babcią z wąsami, nic ponadto. Widok ekscytujący, jednak by stać się dziadkiem potrzeba czegoś więcej. Zakładanie życiowych scenariuszy o dramatycznych, czarnych fabułach to strzał w kolano dla Twojej energii i kreatywności. Umartwianie się na tak zwany zapas, to hipoteza, która podcina skrzydła i wpędza w pesymistyczną wizję przyszłości. Na zapas, możesz kupić łososia w promocji oraz ultra ściągające legginsy wyszczuplające. Tego nigdy dość.

Ćwiczenia aktów życzliwości

Nie cieszysz się, że koleżance się udało ? Może najwyższy czas to zmienić? Okazując dobroć i życzliwość innym osobom, dostarczasz  paliwa napędowego dla własnej „maszyny”. Dobro powraca i nie są to wyłącznie puste słowa. Im więcej dasz, tym więcej dostaniesz, jednak nie dzisiaj, nie jutro, nie za tydzień. Być może dopiero wtedy, kiedy przestaniesz już w to wierzyć. Tylko czy masz w sobie na tyle cierpliwości, by stać się życzliwą duszą, która daje innym serdeczność, tak zupełnie bezinteresownie? Okazywana innym osobom serdeczność potrafi cieszyć i uskrzydlać, to najzdrowsza forma egoizmu jaką znam.

Dbanie o ciało

O każdy jego aspekt. Zdrowie, aktywność fizyczna, dieta. Nie bez przyczyny kobieta po zjedzeniu 3 kilogramów krówek czuje się źle i depresyjnie.

Zacieśnianie relacji z ludźmi

Nie tylko z tymi nowo poznanymi. Najpopularniejszym błędem relacji międzyludzkich, jest w mojej ocenie niedosyt i zapomnienie. Czujesz nieodpartą potrzebę poznawania nowych ludzi, wchodzenia w ekscytujące relacje, znajomości, zapominając o „własnym podwórku”, które porzucasz jak zużyty wacik. Dbanie o to co jest, jest konsekwencją tego co będzie. Nie da się zbudować nowego szczęścia na  ignorancji i opuszczeniu „starych bliskich”.

Ćwiczenie zaradności

Zaradność w życiu zawodowym i prywatnym to sukces, który najpiękniej i najskuteczniej wypracowuje samodzielność i inicjatywa. Zbyt często czekamy na mannę z nieba, sukces podany na tacy. Szczęściu trzeba pomóc, bo szczęście to każda chwila, która przybliża Nas do  sięgania po więcej. Nic tak nie smakuje jak osiągnięcia wypracowane przez własny upór i samozaparcie.

Wybaczanie

– Wybaczam Ci, ale nigdy Ci tego nie zapomnę. To jedno z najgorszych powiedzeń człowieczych. O zgrozo! To jak usłyszeć. – Będę na zdrowej diecie bez słodyczy, ale nigdy nie zrezygnuję z codziennych porcji batonów czekoladowych light. Chcesz wybaczyć – wybacz. Nie chcesz – nie wybaczaj.

Robienie tego co Cię naprawdę wciąga

Wiesz co lubisz, dlaczego więc tego nie robisz? Obawa, niepewność wstyd. Kiedy będziesz realizowała swoje pasje i radości.? Wiara w reinkarnację nie sprawi, że przeżyjesz życie po raz drugi. Szansa na wygraną w totka pojawia się cyklicznie, powtarzalnie, więc wiesz kiedy zagrać. Natomiast Twój tramwaj zainteresowań i pasji jedzie ruchem jednostajnym-ciągłym, nie czekaj na przystanek którego nigdy nie będzie. Wskakuj w trakcie jazdy i rób to co chcesz!

Czerpanie radości z życia

Euforyczna radość, z faktu że na pobliskim drzewie usiadł wróbelek jest cenna, jednak popadanie w szał skrajności bywa niebezpieczne. To może zdusić w zarodku prawdziwe powody, dla których cieszysz się każdą chwilą. Ciesz się tak po prostu, że żyjesz, że oddychasz, że czytasz. Nawet jeśli Twoje życie wydaje Ci się kiepskie i nijakie, masz jedną silną broń. Masz szansę by to zmienić. Ciesz się tym.

Realizowanie celów z zaangażowaniem

Bez zaangażowania nawet makijaż nie wyjdzie. By osiągnąć sukces nie czekaj na przypadek. Być może jest minimalna szansa, że do Twoich drzwi zadzwoni światowej sławy makijażystka i zrobi z Ciebie bóstwo rodem z czerwonego dywanu, jednak nie liczyłabym na to tak bardzo. Bezsilnością i obojętnością zyskasz tylko jedno – niespełnione marzenia.

Praktykowanie religii i duchowości

Podobno człowiek, który nie wierzy w nic jest nieszczęśliwy. To w co wierzysz zależy wyłącznie od Ciebie, jeśli wiara w klub Misia Yogi nadaje sens Twojemu życiu, niech i tak będzie. To Twoje życie i Twoja droga do szczęścia.

Szczęście to suma marzeń, pomnożona przez ilość podjętych działań , podzielona przez umiejętność dzielenia się osobistym szczęściem z innymi. Justek

 • http://agatazejfer.pl Agata Zejfer

  Piękne lekcje, szczególnie bliska mojemu sercu jest o zaangażowaniu w działania. Po określeniu celów i marzeń, aby je osiągnąć powinnyśmy zrobić wszystko, w kierunku ich spełnienia ;).

  • http://justekmakemesmile.pl Justyna Rolka

   To prawda. Wielu osobom brakuje własnie tej pasji…można się wtedy pogubić.

 • http://ehdiblog.pl/ Ehdi Mars

  Ja czasem mam wrażenie, że niektórzy lubią być nieszczęśliwi i z innym stanem sobie za bardzo nie radzą, więc go sabotują. Moja przyjaciółka tak ma, że zawsze znajdzie sobie coś w każdej sytuacji aby nie czuć się szczęśliwą. Ja w sumie długo też taka byłam zanim zrozumiałam, że sama się unieszczęśliwiam. Goniłam za czymś co nazywałam szczęściem, a jednocześnie sama byłam tego szczęścia największym wrogiem. Dopiero gdy nauczyłam się żyć TU i TERAZ, kochać siebie życie zaczęło mi sprawiać satysfakcje nawet na zwykłej łące na trawie, gdy tyłek pogryzą mi mówki, a twarz komary. Bo szczęście to nie to co nas otacza ale stan umysłu.

  • http://justekmakemesmile.pl Justyna Rolka

   Mam dokładnie takie samo wrażenie, czasami po prostu lepiej marudzić, nie wymagać od siebie i zrzucać winę na wszystkich. Pięknie napisane!

 • http://www.mojasztukoteka.pl/ Monika Dudzik

  Nie znam tej książki, ale zdaje się nadrobię zaległości;)
  Zaangażowanie, wiara w siebie i pasja – to są rzeczy, które mnie nakręcają. Według mnie ludzie czują się nieszczęśliwi najbardziej wtedy, kiedy nie mają w życiu celu i nie wiedzą, co chcieliby robić.

  • http://justekmakemesmile.pl Justyna Rolka

   To prawda, cudownie czuć się człowiekiem z pasją:) To dodaje skrzydeł i niesamowicie napędza;)

 • http://socjopatka.pl Socjopatka

  przekonałaś mnie do tej książki…;) to chyba coś dla mnie, bo o wielu rzeczach z tej listy często zapominam.

  • http://justekmakemesmile.pl Justyna Rolka

   To dla mnie taki katechizm kobiety szczesliwej:) Warto wdrożyć te punkty w życie, jest wtedy łatwiej:)

 • http://headdivided.pl/ Head Divided

  Z tą wdzięcznością to u mnie różnie bywa – ostatnio usłyszałam, że za dużo dziękuję i byłam w szoku :D
  „Na zapas, możesz kupić łososia w promocji oraz ultra ściągające legginsy wyszczuplające. Tego nigdy dość.” – hahaha, padłam!
  A książka „Kobieta zmienną jest” wydaje się być bardz ciekawa, po tym co tu napisałaś :) No i sam tytuł to tekst, którego często używam :D

  • http://justekmakemesmile.pl Justyna Rolka

   A bo wiesz, w dzisiejszym świecie coraz dziwniej patrzy się na życzliwe i uprzejme osoby. Bądź sobą i rób swoje;) Książka, mimo, że chwilami pisana językiem naukowym jest świetna:)

 • http://www.blogabella.pl Blogabella

  Bardzo mądrze napisane. Jest tak wiele małych rzeczy, które można dać z siebie samego by poczuć się szczęśliwie a tak rzadko z tego korzystamy.

  • http://justekmakemesmile.pl Justyna Rolka

   Dokładnie. Można zrobić wiele ze swoim życiem, ale nic nie dzieje się samoistnie;)

 • http://www.kinoswinka.pl/ Świnka

  Genialny tekst! Motywujący i inspirujący! A najlepsza puenta! Do panny inżynier, która kilka semestrów zmagał się z zaawansowaną matematyką trafia idealnie! :)

  • http://justekmakemesmile.pl Justyna Rolka

   Dziękuję uprzejmie;) Co prawda u mnie z matematyką kiepsko, najlepiej idzie mi liczenie zjedzonych kostek czekolady, ale ten „rachunek” poszedł mi bardzo sprawnie;)

 • http://andanowa.pl AnuŚka Bąbik-Daniło

  Jej, serio uśmiechałam się z każdym kolejnym podpunktem, bo to niemalże filozofia mojego życia! Dlatego jestem szczęśliwym człowiekiem :) Fajnie przeczytać to zebrane w jednym miejscu :)

  • http://justekmakemesmile.pl Justyna Rolka

   Cieszę się, czujesz się szczęśliwa. Ja też staram się być i pracować nad swoim charakterem. Życie jest takie cudowne;)

 • http://www.lifestylerka.pl/ LIFESTYLERKA

  Fajnie powiedziane:). Wydaje mi się, że większość ludzi przybiera postawę pasywna wobec szczęścia, czekają aż ono do nich przyjdzie i nic nie robią żeby wyjść mu na przeciw. Widzę sama po sobie, żeby osiągnąć spokój ducha, samozadowolenie i szczęście trzeba najpierw bardzo dobrze poznać samego siebie, swoje ułomności, złe nawyki, a następnie zabrać się ostro do pracy nad sobą, różnymi reakcjami i relacjami z ludźmi.

  • http://justekmakemesmile.pl Justyna Rolka

   Dokładnie, wiesz o co chodzi:))

 • http://bigeyes.pl Justyna Ignaczak

  Dobrze powiedziane. Mnie najbardziej zastanawia ta cała religia. Wiara w coś… Jakby się tak dłużej zastanowić, chyba ciężko powiedzieć, w co ja wierzę. I dobrze, dałaś mi powód do rozmyślań na ten temat. Lubię dbanie o ciało ;D To naprawdę potrafi nastrajać pozytywnie i „zrobić dzień”, a nawet poprawić humor.

  • http://justekmakemesmile.pl Justyna Rolka

   Nie ma to jak kobieta zadbana, można góry przenosić;)

 • http://www.vademecumblogera.pl/ Beata Redzimska

  Dziekuje ze ten super (jak zawsze u Ciebie) tekst. Przypomnialas mi o pielegnowaniu wdziecznosci. Bez niej trudno czuc sie szczesliwym, a warto pomyslec o tym wszystkim za co powinnismy byc w naszym zyciu wdzieczni. Pozdrawiam serdecznie Beata

  • http://justekmakemesmile.pl Justyna Rolka

   To ja dziękuję za to, że jesteś zawsze taka serdeczna i miła;) Pozdrawiam również serdecznie:)

 • http://krasnoludkiprzysterach.me Hai Le

  Wyszło Ci bardzo fajne kompendium motywacyjnego! Aż sobie powinnam Twój wpis wydrukować i powiesić na lodówce, bo czasami, w chwilach kryzysu nie ma to jak słowa drugiego człowieka przypominające nam to, co powinniśmy świetnie wiedzieć <|:^)

  • http://justekmakemesmile.pl Justyna Rolka

   Dzięki serdecznie, to dla mnie wiele znaczy:) W sensie, że masz takie odczucia;)

   • http://krasnoludkiprzysterach.me Hai Le

    Na potwierdzenie podlinkowałam Cię w swoim najnowszym tygodniku <|;^)

    • http://justekmakemesmile.pl Justyna Rolka

     Dziękuję!

 • http://www.simplife.pl/ www.simplife.pl

  „Legendy głoszą, że szewc i Pan Cejrowski związani są miłością platoniczną, nie skonsumowaną.” :D a książka zapowiada się interesująco :)

  • http://justekmakemesmile.pl Justyna Rolka

   :):)

 • http://www.rosaline.com.pl/ Rosaline

  Pozytywna książka, zachęciłaś mnie, jeśli będę miała kiedyś okazję przeczytam.

  • http://justekmakemesmile.pl Justyna Rolka

   Warto:)

 • Mummy EnVogue

  Inspirujesz…:) Ważne, by szukać i cieszyć się z małych rzeczy…:)

  • http://justekmakemesmile.pl Justyna Rolka

   Dokładnie tak:) Dziękuję;)

 • http://krolowa-karo.blogspot.com/ Królowa Karo

  Justynko, uwielbiam Twoje posty, ale tym mnie zakasowałaś. Taka mega dawka optymizmu i kopa do działania w tę deszczową niedzielę jest jak znalazł. Poczytałam, przemyślałam – jestem na dobrej drodze, ale jeszcze trzeba nad pewnymi tematami popracować.

  • http://justekmakemesmile.pl Justyna Rolka

   Dziękuję z całego serca, nawet nie wiesz jak mnie Twoje słowa uskrzydlają:) Dziękuję!

 • http://www.podroz-wedwoje.pl/ Panna Joanna

  Bardzo lubię tę książkę ! Uważam, że nie jest zwyczjanym „biadoleniem”, jak to często bywa w książkach o psychologii pozytywnej, ale jest naprawdę ciekawą pozycją, którą też jak Ty wszystkim polecam!

  Ujęłaś mnie tekstem o szczęściu i butach i o babci w wąsach – jest dokładnie tak jak mówisz – nie wolno na siłe wciskać pięknie wyglądających butków, tylko po to, że są modne i nowoczesne… ale znaleźć swoje , wygodne – takie, w których problemem nie będzie nawet chwilowa dziura… ;) ! A babcia z wąsami, no właśnie – to tylko babcia z wąsami nic poza tym!

  Świetny tekst – udostępniam na swoim funpage :) Niech zainspirują się i inni.

  Pozdrawiam ciepło,

  Panna Joanna

  • http://justekmakemesmile.pl Justyna Rolka

   Dziękuję! Sprawiłaś, ze na mojej twarzy pojawił się uśmiech a sercu coś tak lekko i przeszywająco piknęło:) Pozdrawiam równie ciepło:)

 • http://katsunetka.nl/ Katsunetka

  Idealna książka na mój obecny stan zagubienia. Bo niby wiem co mnie pasjonuje i co chce robić, a jednak boje się wyśmiania jak to bywało kiedyś.

 • Pingback: POPochane #2 + linki, linki - Krasnoludki przy sterach()

 • http://verdialife.pl/ Verdia

  Mocno motywująco :)

  • http://justekmakemesmile.pl Justyna Rolka

   Mocno mi miło:)

 • http://alchemiakobiecosci.com/ margaritum

  Jestem łakomczuchem jeśli chodzi o książki o kobietach :)
  I powiedz, czy ta jest bardziej o szczęściu tak ogólnie, czy o tym, jak być szczęśliwą kobietą?

  • http://justekmakemesmile.pl Justyna Rolka

   Wiesz, w sumie to ta książka jest chyba bardziej o życiu tak ogólnie:) Ciekawa, inspirująca, zdecydowanie warta przeczytania;)

 • http://www.alabasterfox.pl/ Adrianna Zielińska

  Nie mogę się pozbyć wrażenia, że to o wdzięczności, ale szczerej, a nie szybkim „dziękuję” na odczepne, jak i o zwalczaniu skłonności do zamartwiania się, ludzie zapominają najbardziej w dzisiejszym świecie. Już te dwa elementy naprawdę wiele zmieniają. Chyba sięgnę po ten tytuł, tak swoją drogą :)

  • http://justekmakemesmile.pl Justyna Rolka

   Dokładnie, gdyby każdemu człowiekowi chociaż trochę chciało się popracować nad własnym „ja”, mielibyśmy znacznie, znacznie łatwiej na tym świecie:)

 • Pomysł na ślub

  Świetny tekst, daje do myślenia – oby trafiło na niego jak najwięcej osób :)
  Pozdrawiam serdecznie :)
  Justyna, Pomysł na ślub

 • Pingback: Co robić kiedy interesuje Cię zbyt wiele jednocześnie ? | Justekmakemesmile()

O mnie

Justyna, żona, matka, kobieta o czterech zawodach, pasjonatka piękna, entuzjastka życia. Optymistka, wierna fanka szczypiorku.
Ten blog to zaproszenie do odbycia podróży po Justkowym świecie, przestrzeni przyprawionej szczyptą humoru i pozytywnej energii.

Zapraszam do mojego królestwa. Enjoy!

Najczęściej czytane

poczatki-blogowania Błędy początkującej blogerki

Początki bywają trudne, blogowania również. Każdy popełnia błędy, jedni się na nich uczą, ...

Najnowsze komentarze

Dołącz do mnie na Facebooku

Jusy Make Me Smile

Instagram