Looking for Something?

Oblicza merchandisingu i manipulacji, czyli – schyl się kobieto

Author:

Jedną z działalności merchandisingu jest pozycjonowanie towarów, które realizowane jest w taki sposób, by najlepsze miejsca na sklepowych półkach, przeznaczać na produkty, które przynoszą największe zyski.

W sprzedaży nie ma miejsca na przypadek, to wszystko co widzimy, to przemyślana strategia, która ma wyłącznie jeden cel, zwiększenie sprzedaży określonych produktów.

Kupujemy oczami i zdecydowanie częściej sięgamy po to co łatwo i szybko dostępne, czyli towary będące na wysokości naszego wzroku. Błąd! W ten sposób omijamy naprawdę dobre jakościowo kosmetyki, produkty spożywcze, które leżą i kwiczą, czekając na swoją szansę, która często nie nadchodzi.

Prawdopodobnie „mieszkańcy” dolnych regałów nigdy się nie przebiją, jest to zupełnie zrozumiałe, kupujemy to co wygodne i łatwe do schwytania. Szkoda, że szukanie i szperanie to domena bywalców świata ciucholandii.

W założeniu marketingu sklepowego, na dolnych półkach znajdują się niedrogie produkty, które zgodnie z zasadami pozycjonowania towaru przeznaczone są dla klienta mniej zamożnego. Idąc tym tropem, specjaliści założyli, że klient ubogi to klient wysportowany. Zawsze się schyli i poszuka tego na czym mu zależy. Oszczędność niejednokrotnie zmusza do poświęceń.

W trakcie ostatnich zakupów, znalazłam właśnie na samym dole półki drogeryjnej płyn do demakijażu, który rozwalił system i stał się moim hitem. Praktycznie trzeba było klęczeć na kolanach by zaznajomić się z ofertą „przy ziemi”. Znam zasady marketingu sklepowego, dlatego ze szczególną uwagą przeglądam oferty dolnych półek. Niejednokrotnie znalazłam tam iście zacne perełki.

www.meble4sklep.pl

www.meble4sklep.pl

Powyższe zdjęcie to doskonały przykład machiny manipulacji klientami. W zasięgu wzroku koniaki i inne frykasy, w zasięgu łydki, wódki po których wracają wspomnienia z okresu życia prenatalnego.

Sposób prezentacji i umiejscowienia towaru jest niezaprzeczalnie istotny, bądźmy jednak świadome tych faktów, nie dajmy robić się na szaro-buro. Smutno mi na sercu, kiedy na dolnych miejscach widzę polskie produkty, które przez samą lokalizację w której tkwią stają mniej atrakcyjne i wyglądają blado jak córka młynarza w porównaniu z kolorowymi koncernami, umiejscowionymi w zasięgu wzroku. Uszami wyobraźni słyszę jak wołają „weź mnie, weź mnie, czuje się taki samotny i niechciany. Przygarnij kropka”…

Bądźmy więc czujne jak łasice i sprytne jak lisy, nie ulegajmy manipulacji! Świadomość zakupów to podstawowy element kobiecej mentalności. 

 
 • Ewa

  O tym chwycie wiem już od dawna. I zanim coś kupię to przeglądam półki od a do z. Najbardziej boli mnie to, że właśnie polskie produkty są gdzieś na samym dole. A na wysokości wzroku francuskie, angielskie, rosyjskie czy chińskie. Z jakiej racji mam napychać kieszeń obcokrajowcom, skoro w naszym kraju też jest masa fajnych produktów? A poza tym kupując rodzime produkty chociaż odrobinę przykładam swoją rękę do utrzymania miejsc pracy w Polsce i dla Polaków.

  • Justyna Rolka

   Świetna postawa, mądra z Ciebie kobieta:) No i świadoma!

 • http://dreamscatcher.me/ Edyta Lech

  Ze mną to w ogóle jest problem, bo ja nie znoszę robić zakupów. Bez listy w ogóle nie wchodzę. Teraz mi uświadomiłaś, że jakby tej mordęgi było mało, to teraz będzie trwała kilka chwil dłużej. Będę musiała przeglądać towar dokładnie, zamiast chwytać, co mi w ręce wpadnie. :(

 • Agnieszka Korzeniewska

  Na manipulację marketingową szczególnie jestem slepa i głucha, choć bywa, że znając te wszystkie zasady, czasem mnie poniesie i daje się wkręcić … :)

 • http://babskiazyl.blogspot.com/ Martyna

  Jestem świadoma manipulacji jakich dopuszczają się sklepy :) nie daję się :D

O mnie

Justyna, żona, matka, kobieta o czterech zawodach, pasjonatka piękna, entuzjastka życia. Optymistka, wierna fanka szczypiorku.
Ten blog to zaproszenie do odbycia podróży po Justkowym świecie, przestrzeni przyprawionej szczyptą humoru i pozytywnej energii.

Zapraszam do mojego królestwa. Enjoy!

Najczęściej czytane

poczatki-blogowania Błędy początkującej blogerki

Początki bywają trudne, blogowania również. Każdy popełnia błędy, jedni się na nich uczą, ...

Najnowsze komentarze

Dołącz do mnie na Facebooku

Jusy Make Me Smile

Instagram